ТЕРМІНОЛОГІЯ

А  Б  В  Г  Ґ  Д   Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ь  Ю  Я
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  M  N  O  P  Q  R  S  T  U  V  W  X  Y  Z
Image

Автор-кореспондент (Corresponding author) — це автор наукової статті, який взяв на себе основну відповідальність за комунікацію з редакцією журналу або видавництвом під час процесу підготовки та публікації статті. Автор-кореспондент також зазвичай вказує свої контактні дані, такі як електронна адреса, щоб інші автори, рецензенти чи читачі могли легко звертатися до нього за потреби.

Авторське право — це сукупність виключних прав, які дозволяють авторам творів отримати соціальні блага від результатів творчої діяльності. Авторське право на твори, створені на території України, діє як на території України, так і на території країн-учасниць Бернської конвенції (181 країна). Охорона авторських прав у кожній країні здійснюється відповідно до національного законодавства цієї країни. Термін охорони авторського права на території України становить весь термін життя автора і 70 років після смерті, крім окремих випадків, передбачених законодавством.
Терміни дії авторського права на території інших держав визначені їх внутрішнім законодавством, проте мінімальна вимога до терміну відповідно до Бернської конвенції становить час життя автора і 50 років, без урахування окремих випадків.

Академічна доброчесність — це сукупність етичних принципів та визначених законом правил, якими мають керуватися учасники освітнього процесу під час навчання, викладання та провадження наукової (творчої) діяльності з метою забезпечення довіри до результатів навчання та/або наукових (творчих) досягнень.
Дотримання академічної доброчесності педагогічними, науково-педагогічними та науковими працівниками ґрунтується на п’яти основних принципах:
  1. посилання на джерела інформації у разі використання ідей, розробок, відомостей;
  2. дотримання норм законодавства про авторське право і суміжні права;
  3. надання достовірної інформації про методики і результати досліджень, джерела використаної інформації та власну діяльність;
  4. контроль за дотриманням академічної доброчесності здобувачами освіти;
  5. об’єктивне оцінювання результатів навчання.
Порушеннями академічної доброчесності вважаються, серед іншого, фабрикація, фальсифікація, академічний плагіат і тягнуть за собою відповідальність, що визначається відповідними законами та/або внутрішніми положеннями закладу освіти. 
Терміни дії авторського права на території інших держав визначені їх внутрішнім законодавством, проте мінімальна вимога до терміну відповідно до Бернської конвенції становить час життя автора і 50 років, без урахування окремих випадків.

Акселератор – це структурний підрозділ ЗВО/НУ, що надає підтримку для стартапів на етапах їх зростання і масштабування, шляхом навчання, залучення менторів, надання інших видів підтримки з метою прискорення їх розвитку.

Альтметрика (Altmetrics) — це метрики, які визначають вплив наукових робіт на основі соціальних мереж, блогів, засобів масової інформації та інших онлайн-джерел.

Анотація – це короткий зміст статті, книги чи іншої письмової публікації. Важливо писати детальні анотації. Якщо ви напишете детальну, описову анотацію, ваша стаття буде оцінюватися вище, ніж ідентична стаття без анотації.

Image

Біла книга — це термін, запропонований Міністерством цифрової трансформації України в рамках реалізації Дорожньої карти з регулювання штучного інтелекту в Україні. Мета створення - ознайомлення бізнесу із підходом, термінами та етапами регулювання штучного інтелекту (ШІ) на етапі його впровадження.

Бронзова модель відкритого доступу (Bronze OA) — це журнали, які можна читати безкоштовно в Інтернеті, але не мають ліцензії – вони зазвичай недоступні для повторного використання.

Image

Видавець — це суб’єкт господарювання, що здійснює видавничу діяльність. В Україні ця діяльність здійснюється після внесення відповідного суб’єкту господарювання до Державного реєстру на підставі свідоцтва про внесення суб’єкта господарювання до Державного реєстру видавців, виготовлювачів і розповсюджувачів видавничої продукції згідно Закону України «Про видавничу справу».

Виключне право на використання твору — це право дозволяти використання Твору і право перешкоджати неправомірному використанню Твору, у тому числі забороняти таке використання.

Винахід (корисна модель) — результат інтелектуальної, творчої діяльності людини в будь-якій сфері технології.

Відкрита наука — за словами ЮНЕСКО, це набір принципів і практик, спрямованих на те, щоб зробити наукові дослідження з усіх галузей доступними для кожного на благо вчених і суспільства в цілому». Відкрита наука охоплює такі практики, як відкрита та негайна публікація, обмін даними та кодом, ширше розповсюдження досліджень і тісніша співпраця на всіх рівнях.

Відкрита наука включає відносини як зверху вниз, так і знизу вгору між науковими дослідниками та зацікавленими громадянами та їхніми громадами. Традиційна дослідницька модель є прикладом підходу «зверху вниз» із підготовленими вченими, які проводять дослідження та поширюють результати через публікації в журналах. Загальносвітова тенденція до відкритого доступу в науці висвітлює модель «знизу вгору», за якою дослідницькі дослідження починаються всередині спільноти від громадян, які можуть бути або не бути підготовленими вченими.

Відкрите рецензування — це процес рецензування, при якому рецензентам надається інформація про автора, і автор дізнається, хто є рецензентами в певний момент під час рецензування або процесу публікації.

Відкритий доступ до публікацій — це вільний доступ в Інтернеті, що дозволяє будь-яким користувачам читати, завантажувати, копіювати, поширювати, друкувати, шукати або посилатися на повні тексти статей, сканувати їх для індексування, передавати їх як дані програмному забезпеченню або використовувати їх для будь-яких інших законних цілей без фінансових, юридичних чи технічних перешкод, окрім тих, які невіддільні від отримання доступу до самого Інтернету. Єдиним обмеженням щодо відтворення та розповсюдження та єдиною роллю авторського права в цій сфері має бути надання авторам контролю над цілісністю їхньої роботи та правом бути належним чином визнаними та цитованими.

Відомості про авторів — це розділ або частина наукової публікації, яка містить інформацію про людей або колектив, які здійснили дослідження, написали статтю або іншу академічну роботу. 
Правильне та повне надання відомостей про авторів у наукових статтях має ключове значення з кількох причин:
  1. Ідентифікація та визнання: Ретельна вказівка імені автора, його афіліації та контактної інформації дозволяє читачам, рецензентам та редакторам легко ідентифікувати та зв'язатися з автором, визнаючи його внесок у дослідження.
  2. Довіра та прозорість: Повна інформація про авторів сприяє довірі до наукової статті, оскільки читачі можуть оцінити професійну підготовку авторів та їхню приналежність до академічної спільноти. Це також сприяє прозорості процесу наукової комунікації.
  3. Авторські права: Вказівка авторів дозволяє чітко визначити, кому належать права на статтю і хто заслуговує на визнання за проведене дослідження. Це важливо для захисту інтелектуальної власності та запобігання порушенням авторських прав.
  4. Атрибуція та цитування: Повнота та точність інформації про авторів полегшує цитування та атрибуцію їх робіт іншими дослідниками. Це сприяє розвитку наукового діалогу та просуванню знань у відповідній галузі.
Image

Гібридна модель відкритого доступу (Hybrid OA) — це модель, що передбачає розповсюдження журналу за підпискою, де видавець дозволяє авторам платити, щоб окремі статті були відкритими. Відрізняється від журналу Gold OA тим, що бібліотека (або інший передплатник) усе ще платить за підписку на журнал, тому фактично видавцю платять двічі за статтю, один раз через підписку, а другий через APC, щоб зробити статтю OA.

Графічна анотація — це зображення, призначене для того, щоб допомогти читачеві швидко отримати загальне уявлення про наукову роботу, дослідницьку статтю, дисертацію або огляд: швидко з'ясувати мету і результати даного дослідження, а також основні відомості про авторів і журнал.

Громадська наука — це висхідний підхід до досліджень, який наголошує на співпраці та керується членами громади. Ініціатива громадської науки Асоціації науково-технологічних центрів (ASTC) є однією з багатьох організацій, що працюють над розвитком громадської науки. Як зазначено на їхньому веб-сайті, "Завдяки громадській науці члени громади співпрацюють для проведення і використання наукових досліджень і технологічних інновацій для просування пріоритетів громади і отримання вигоди від знань і досягнень науки і техніки, часто у співпраці з науковцями і практиками, що займаються науковою діяльністю".

Хоча термін "громадська наука" часто використовується як взаємозамінний з терміном "громадянська наука", деякі публікації розрізняють ці два поняття. Наприклад, GVI, яка пропонує програми з охорони природи, вважає, що різниця полягає в рівнях залучення та лідерства. "Громадянська наука в основному спирається на участь нефахівців, зазвичай пропонуючи мінімальну підготовку або інструктаж. На відміну від неї, громадська наука покладається на експертів та спеціалістів, які надають рекомендації та допомогу під час збору та аналізу даних. Громадські наукові проекти часто можуть охопити ширші верстви населення і привернути більше уваги громадськості, тоді як наукові проекти для спільнот, як правило, більш спеціалізовані".

Image

Декларація Блетчлі — це міжнародна декларація, що має на меті розробку єдиного підходу до  управління ризиками штучного інтелекту та розвиток міжнародного співробітництва в цій сфері.

Діамантова модель відкритого доступу (Diamond/Platinum OA) — це модель, за якої журнали публікуються у відкритому доступі, але не стягують APC. Вони фінансуються установами, рекламою, філантропією тощо. 

Добросовісне використання (Fair use) — це концепція, відповідно до якої у конкретно визначених випадках дозволяється використання творів, захищених авторським правом, без отримання попереднього дозволу від правовласника. Кожен випадок добросовісного використання розглядається окремо, а факт такого використання встановлюється рішенням суду.

Договір видавничий — це договір, що встановлює правовідносини між видавцем та автором (колективом авторів або установою) в частині, що стосується замовлення та виконання видавничих послуг відносно конкретного рукопису. В цьому договорі мають бути зазначені всі умови щодо публікації рукопису, зокрема розмір плати за публікацію або розмір авторської винагороди (гонорару), порядок її сплати, можливі наслідки за невиконання зобов’язань сторонами.

Договір ліцензійний — це договір, що встановлює правовідносини між Ліцензіаром (автором /колективом авторів/установою – власником авторського права на твір) та Ліцензіатом (видавцем) в частині, що стосується умов передачі Ліцензії на використання Твору на весь час дії  майнових авторських прав.
В цьому договорі визначається, кому належать права на твір – чи вони залишаються за автором, чи передаються видавцеві.

Договір R&D – це договір (комплекс договорів) про виконання наукової (науково-технічної) роботи, надання науково-технічних послуг або проведення наукової і науково-технічної експертизи, в рамках якого передбачається використання ресурсів ЗВО/НУ, що може призвести до виникнення підстав для набуття прав інтелектуальної власності згідно з умовами укладеного договору.

Дорожня карта з регулювання штучного інтелекту в Україні — це документ, розроблений Міністерством цифрової трансформації України, що базується на bottom-up підході та передбачає два етапи реалізації підходу. На першому етапі бізнесу надається можливість та інструменти для підготовки до майбутнього регулювання, державі — час для розуміння ринку, ризиків та набуття фактичної спроможності впроваджувати закон (створення регулятора), громадянам – обізнаність в тематиці. Другий етап передбачає ухвалення закону аналогічного європейському Al Act.

Image

Електронний цифровий підпис (або скорочено – ЕЦП) за правовим статусом прирівняний до власноручного підпису або печатки.
ЕЦП – це дані в електронній формі, отримані за результатами криптографічного перетворення, які додаються до інших даних або документів і забезпечують їх цілісність та ідентифікацію автора.

Як отримати електронний підпис у Приват 24
Як отримати Дія.Підпис
Як підписати через Дія
Як підписати через Paperless
Як зареєструватися у Paperless

Image

Європейська кредитна трансферно-накопичувальна система (ЄКТС)  – це система, що використовується в Європейському просторі вищої освіти для надання, визнання, підтвердження кваліфікацій та освітніх компонентів. Система створена для полегшення визнання результатів навчання, що здобуваються у різних закладах вищої освіти, а також результатів неформального та інформального навчання тапередбачає облік обсягу навчальної роботи в умовних одиницях (кредитах).

Image

Замовник – фізична особа, яка не є працівником або здобувачем освіти ЗВО/НУ, та/або юридична особа, розпорядник грошових коштів, який замовляє та оплачує певні роботи чи послуги щодо створення та/або використання об’єктів майнових прав інтелектуальної власності.

Запрошений дослідник − особа, яка взаємодіє з ЗВО/НУ, але не є його працівником або здобувачем освіти.

Заробіток автора на публікаціях — це дохід автора від завантаження його публікацій на британській Платформі InGraph, єдиній Платформі, що надає таку можливість усім ученим світу. Автор за фактом завантаження отримує 90% вартості, в яку Платформа оцінює його роботу на підставі середньої оцінки трьох незалежних рецензентів.

Здобувачі освіти − студенти, курсанти, аспіранти (ад’юнкти), докторанти, інші особи, які здобувають освіту за будь-яким видом та формою здобуття освіти.

Зелена модель  відкритого доступу (Green OA) — це модель, що передбачає самоархівування статей у сховищах – попереднє або післядруковане.

Золота модель відкритого доступу (Gold OA) — це модель, в якій видавець робить доступ до статей на веб-сайті журналу за ліцензією Creative Commons або подібною. Авторський гонорар за публікацію (APC) зазвичай сплачує автор (або інший спонсор).

Image

Індекс Гірша (h-index) — це наукометричний показник, що є кількісною характеристикою продуктивності вченого. Містить в собі число публікацій автора та кількість цитування цих публікацій.

Наприклад, якщо у Вас є 4 статті, кожна з яких процитована 4 рази, Ваш індекс Гірша буде 4. Якщо у Вас є 6 статей, 4 з яких процитовані по 4 рази кожна; п'ята — 3 раза, а шоста — 2, Ваш h-індекс буде 4. Проблема для вітчизняних (українських)  вчених — різне написання прізвища та імені латиницею. В такому разі, не всі статті враховуються, а тільки ті, що мають однакову транслітерацію. Як наслідок – Ваш індекс Гірша може бути нижчий, ніж він має бути. Важливо об’єднувати профілі, якщо їх декілька, щоб не втрачати цитування

Індексація наукової статті — це процес відправлення метаданих до провідних баз даних та наукових бібліотек. Активна індексація допомагає підвищити рівень цитування роботи та її перегляди.

У світі все можна виміряти в цифрах, наприклад, високий статус бізнесмена показує кількість підписаних контрактів і кількість нулів на його банківських картах.
Успіх вченого ж показує кількість проіндексованих робіт, а також кількість цитат на ці публікації.

Не нехтуйте індексацією, так як це важливий показник для науковця. Життя статті після опублікування тут

Інкубатор – це структурний підрозділ ЗВО/НУ, який забезпечує підтримку інноваторів або їх команд на початкових етапах створення інноваційного підприємства (на етапах формування ідеї, розроблення інноваційної продукції, її запуску та випробування), надає на певних умовах та на певний час спеціально обладнані приміщення та інше майно, консультаційні, освітні та інші послуги з метою його розвитку та масштабування.

Інноваційний район – це географічна територія, яка об’єднує на договірних засадах ЗВО/НУ, наукові парки, інкубатори, акселератори, коворкінги, високотехнологічні підприємства, малі інноваційні підприємства тощо з метою комерціалізації інтелектуальної власності та трансферу технологій, залучення інвестицій та створення нових робочих місць, а також сприяння розвитку інноваційних підприємств та створення сприятливих умов для розвитку інноваційної екосистеми.

Інтелектуальна власність (ІВ) – це результат інтелектуальної, творчої діяльності, що відповідає вимогам чинного законодавства.

Image

Квартиль (Q) — це категорія наукових журналів, що відображає впливовість видання всередині наукометричної бази даних Scopus та показує рівень популярності журналу. Чим більше цитат, тим вища затребуваність журналу науковим співтовариством.  В результаті ранжування кожен журнал потрапляє в один із чотирьох квартилів: від Q1 (найвищий, до якого належать найбільш авторитетні журнали) до Q4 (найнижчий). Загальне розуміння квартилів важливе для кожного вченого. Насамперед це запорука правильного вибору майданчика для публікації.

Ключові слова — це найбільш значущі слова для опису теми дослідження. Ключові слова використовуються як терміни при пошуку в базах даних, оскільки БД не можуть обробляти цілі пошукові фрази так, як це роблять Google або Yahoo. Важливо, щоб ключові слова не були розпливчастими, а використовували прямі, описові терміни. Ключові слова не обов’язково мають бути словами, які найчастіше зустрічаються у вашій статті, натомість вони повинні давати читачеві миттєве уявлення про предметну область і сферу дослідження.
Поради щодо написання ключових слів:
  • не відчувайте обмежень у виборі ключових слів з одного слова. Це можуть бути фрази з двох-чотирьох слів;
  • уникайте широких ключових слів або чогось надто загального (наприклад, «освіта»; «медицина»; «історія»);
  • уникайте надто вузьких або конкретних слів, які навряд чи будуть використані читачами під час пошуку;
  • ключові слова не обмежуються розділом ключових слів — вони можуть (і повинні) повторюватися в заголовку та анотації;
  • хороший спосіб почати думати про те, якими мають бути ключові слова для Вашої статті, це запитати себе, що 6 Ви ввели в рядок пошуку, щоб знайти статтю, яку Ви написали.

Коефіцієнт прийнятності журналу – це кількість статей, прийнятих журналом до публікації, у відсотковому відношенні до всіх статей, які отримали рішення за той самий період.

Комерціалізація майнових прав інтелектуальної власності – це будь- яка форма діяльності з метою комерційного використання ОПІВ, отримання доходу від їх ліцензування, відчуження тощо.

Комерційна таємниця – це інформація, яка є секретною в тому розумінні, що вона в цілому чи в певній формі та сукупності її складових є невідомою та не є легкодоступною для осіб, які звичайно мають справу з видом інформації, до якого вона належить, у зв’язку з цим має комерційну цінність та була предметом адекватних існуючим обставинам заходів щодо збереження її секретності, вжитих особою, яка законно контролює цю інформацію. Комерційною таємницею можуть бути відомості технічного, організаційного, комерційного, виробничого та іншого характеру, за винятком тих, які відповідно до чинного законодавства не можуть бути віднесені до комерційної таємниці. Режимом комерційної таємниці може захищатися ноу-хау.

Компонування напівпровідникових виробів (компонування) — це сукупність пов’язаних зображень, певним чином зафіксованих або закодованих, які становлять тривимірну конфігурацію шарів, з яких складається напівпровідниковий виріб та в яких кожне зображення містить конфігурацію або частину конфігурації напівпровідникового виробу на будь-якій стадії його виготовлення.

Конфіденційна інформація – це інформація про фізичну особу, інформація, доступ до якої обмежено фізичною або юридичною особою, крім суб’єктів владних повноважень, а також інформація, визнана такою на підставі чинного законодавства.  Конфіденційна інформація може поширюватися за бажанням (згодою) відповідної особи у визначеному нею порядку відповідно до передбачених нею умов, якщо інше не встановлено чинним законодавством.

Кредит Європейської кредитної трансферно-накопичувальної системи (ЄКТС) — це одиниця вимірювання обсягу навчального навантаження, необхідного для досягнення визначених результатів навчання. Кредит встановлюється на кожний компонент освітньої програми (навчальна дисципліна, практика тощо). Обсяг одного кредиту ЄКТС становить 30 годин.

Критерії прийняття — це умови, якими повинна відповідати наукова стаття для її прийняття для публікації.

Image

Ліцензії Creative Commons — це види ліцензій в сфері авторського права.

Image

Майнові права інтелектуальної власності – це право на використання ОПІВ; виключне право дозволяти використання ОПІВ; виключне право перешкоджати неправомірному використанню ОПІВ, в тому числі забороняти таке використання; інші майнові права інтелектуальної власності, встановлені чинним законодавством.

Марракеський договір — це документ, який є частиною зводу міжнародних договорів з авторського права, адміністративні функції щодо якого виконує Всесвітня організація інтелектуальної власності, що покликаний спростити доступ людей з вадами зору та обмеженим сприйняттям друкованої інформації до обʼєктів, що захищені авторським правом.

Менеджери з трансферу технологій – це особи, які здійснюють трансфер технологій та/або їх складових – працівники ЗВО/НУ, на яких покладено функції зі здійснення трансферу технологій/розпоряджання майновими правами інтелектуальної власності.

Метадані статті – це набір даних, які надають інформацію про саму статтю, таку як заголовок, автори, афіліації, ключові слова, анотація, доі, дата публікації та інші відомості, що характеризують зміст та контекст документа. Саме з метаданих пошукові системи дізнаються про зміст вашої статті та вирішують чи треба відображати її у відповідь на запит читача та я на якому місці серед результатів з'явиться стаття.
Навіщо заповнювати метадані:
  1. Індексація в наукометричних базах даних: правильно оформлені метадані дозволяють індексувати статті в наукових базах даних, таких як Scopus, Web of Science та Google Scholar. Це забезпечує їх доступність та видимість для ширшого кола дослідників з усього світу.
  2. Збільшення цитованості: чим легше знайти вашу статтю, тим більша ймовірність того, що вона буде цитована іншими дослідниками. Правильно оформлені метадані полегшують пошук та знаходження вашої роботи, що сприяє її цитуванню та відображенню ваших наукових досягненнь.
  3. Аналітичні та наукометричні оцінки: метадані використовують для аналізу наукової продуктивності, розрахунку показників цитованості, оцінки міжнародних наукових праць та міжнародного аналізу співробітництва. Правильно оформлені метадані забезпечують точність та надійність результатів аналітичних досліджень.

Мозаїчний плагіат — це процес взяття тексту з кількох різних джерел (які можуть включати попередні роботи автора) і додавання в рукопис для створення враження нового тексту.

Монографія — це наукова робота одного чи декількох авторів, присвячена одній темі. В монографії систематизують знання та досвід авторів, підводять результати тривалої дослідницької роботи. Видання такої публікації є важливим етапом в кар’єрі науковця. Якщо монографія індексується світовими наукометричними базами даних Scopus чи Web of Science, то це впливає на розповсюдження та видимість роботи, підвищує можливість цитування та рейтинг автора.

Як видати монографію з індексацією Scopus, ви можете дізнатися за посиланням.

Image

Назва або заголовок статті — це коротка фраза чи рядок, який ідентифікує та описує зміст наукової статті. Правильно підібраний заголовок значно підвищує видимість статті у пошукових системах та полегшує знаходження її читачами, що врешті решт приводить до збільшення читацької аудиторії та росту цитування. Заголовок має бути описовим і уникати жаргону, каламбурів та сарказму.

Наукова стаття — це вид наукової публікації, який описує дослідження,  присвячене одній темі. Наукова стаття є  найбільш поширеним способом публікації наукових результатів. Це є продукт діяльності науковця, який оприлюднює результати його досліджень в наукових журналах, що мають відповідати певним умовам, наприклад, входити до переліку спеціалізованих фахових видань (ВАК України), чи до складу наукометричних баз даних (Scopus, Web of Science та ін.). Наявність публікацій у вигляді наукових статей є обов’язковою умовою для захисту дисертацій.

Науковий агент — це аналітик, професіонал в області наукометрії, що діє в інтересах і за дорученням вченого. Науковий агент вирішує завдання підвищення видимості і просування наукового контенту вченого світовою науковою спільнотою.

Неперіодичні видання — це книги наукового чи навчального характеру, що мають ідентифікатор ISBN: монографії, підручники, навчальні посібники, навіть збірки наукових праць.

Нова ІВ — це об’єкти права інтелектуальної власності, ноу-хау, які одночасно задовольняють умовам: створені під час виконання договору ДР; що не містять Раніше створену ІВ; майнові права на які належать стороні, працівниками якої її створено, або належать сторонам спільно при створенні ІВ спільною творчою працею працівників ЗВО/НУ та Організації.

Image

Об’єкти права інтелектуальної власності (ОПІВ) — це результати інтелектуальної, творчої діяльності, зокрема: наукові та літературні твори; комп’ютерні програми; компіляції даних (бази даних); виконання; фонограми, відеограми, програми організацій мовлення; наукові відкриття; винаходи, корисні моделі, промислові зразки; компонування напівпровідникових виробів, раціоналізаторські пропозиції; сорти рослин, породи тварин; торговельні марки, комерційні таємниці.

Особисті немайнові права інтелектуальної власності — це право на визнання людини творцем (автором, виконавцем, винахідником тощо) об’єкта права інтелектуальної власності; право перешкоджати будь-якому посяганню на право інтелектуальної власності, здатному завдати шкоди честі чи репутації творця об’єкта права інтелектуальної власності; інші особисті немайнові права інтелектуальної власності, встановлені чинним законодавством.

Image

Підрозділ — це структурний підрозділ ЗВО/НУ, завданням якого є здійснення управління інтелектуальною власністю, комерціалізація майнових прав інтелектуальної власності та трансфер технологій. Функції Підрозділу визначаються у пункті 7.3 цих Методичних рекомендацій.

Плагіат — Комітет з етики публікацій (Committee on Publication Ethics, COPE) дає таке визначення плагіату: "Коли хтось представляє чужу роботу (дані, слова або теорії) так, ніби вони є його/її власними, без належного посилання на авторство".

Подвійне сліпе рецензування — це процес рецензування, при якому рецензент не знає авторів статті, а автори - рецензента. Кількість рецензентів визначається процесом та обирається редакцією самостійно.

Посадові обов’язки — це зафіксовані в трудових договорах (контрактах), посадових інструкціях функціональні обов’язки працівника, що передбачають виконання робіт, у тому числі і ті, які можуть привести до створення ОПІВ.

Права інтелектуальної власності — це особисті немайнові та/або майнові права особи на результати інтелектуальної, творчої діяльності або на інші об’єкти права інтелектуальної власності.

Працівник — це фізична особа, яка перебуває в трудових відносинах з ЗВО/НУ за трудовим договором (контрактом).

Препринт — це версія наукової статті, яка передує офіційному рецензуванню та публікації в науковому журналі. Препринт може бути доступним, часто у вигляді версії без набору, доступної безкоштовно, до або після публікації статті в журналі.

Промисловий зразок — це результат інтелектуальної, творчої діяльності людини в галузі художнього конструювання.

Image

Раніше створена ІВ ЗВО/НУ – це об’єкти права інтелектуальної власності, ноу-хау, які одночасно відповідають умовам: створені до укладання договору на виконання наукових досліджень та науково- технічних (експериментальних) розробок або договору про співробітництво з проведення наукових досліджень між ЗВО/НУ й Організацією; майнові права на які належать ЗВО/НУ.

Раціоналізаторська пропозиція – це визнана юридичною особою пропозиція, яка містить технологічне (технічне) або організаційне рішення у будь-якій сфері її діяльності. Об’єктом раціоналізаторської пропозиції може бути матеріальний об’єкт або процес.

Редагування (Editing) — це процес виправлення та вдосконалення структури, стилю та граматики наукової статті перед її публікацією.

Редакційний процес (Editing process) — це систематичний набір кроків та дій, які виконуються з метою підготовки та вдосконалення тексту перед його публікацією. Цей процес включає в себе редагування, коректуру, рецензію, а також може включати стратегічне планування, розробку контенту та інші етапи.

Ресурси ЗВО/НУ – це інтелектуальні ресурси, фінансові кошти, інформація, у тому числі рекламного характеру, знання, матеріально- технічна база або інші ресурси, включаючи обладнання, витратні матеріали ЗВО/НУ, що використовуються у процесі створення ОПІВ.

Ретракція статті — це механізм для виправлення вашої опублікованої статті та попередження читачів про публікації, які містять серйозно помилкові або некоректні дані, а також відомості про те, що на їхні висновки не можна покладатися.
Підставою ретракції слугують грубі порушення правових, публікаційних та етичних норм.

Рецензія це оцінка твору, зазвичай критична. В науковій публіцистиці — експертний аналіз, оцінка змісту рукопису, якості та цінності наукової роботи. Рецензія надається провідним фахівцем — рецензентом в науковій області рукопису, який має достатній рівень знань та практичний досвід для надання оцінки.

Ключові моменти процесу рецензування:

  1. Процес рецензування значною мірою залежить від довіри та бажання участі наукової спільноти та вимагає, щоб усі учасники поводилися відповідально та етично.
  2. Журнали зобов’язані забезпечувати прозору політику рецензування, а рецензенти зобов’язані проводити рецензування етично та підзвітно.
  3. Чітка комунікація між журналом і рецензентами має важливе значення для забезпечення послідовного, справедливого та своєчасного рецензування.
  4. Для цілей цих рекомендацій рецензування відноситься до рецензій, наданих до рукописів, поданих до журналів, але також може включати рецензії для інших платформ і застосовуватися до публічних коментарів, які можуть відбуватися до або після публікації.
  5. Рецензування інших матеріалів, таких як препринти, гранти, книги, матеріали конференцій, зареєстровані звіти (попередньо зареєстровані протоколи) або дані, матиме подібну основну етичну основу, але процес буде відрізнятися залежно від вихідного матеріалу та типу рецензування.
  6. Модель експертної оцінки також впливатиме на елементи процесу.

Роялті — це платежі за користування, котрі «ліцензіат» сплачує «ліцензіару» (продавцю ліцензії, патенту) за поточне користування активами, найчастіше правами інтелектуальної власності. Роялті, як правило, виплачуються у відсотках від суми валового або чистого продажу, отриманої від використання активу або як фіксована ціна за одиницю проданого товару.

Image

Самоплагіат або переробка тексту — це надмірне повторне використання власної роботи (наприклад, тексту, даних і зображень), включаючи текст, перекладений з іншої мови, як правило, без належного цитування.

Самоцитування — це використання автором або науковим виданням посилань на власні роботи.

Семантичний пошук (semantic search) — це метод пошуку в Інтернеті, який розуміє не тільки окремі слова, а й їхні значення та зв'язки між ними. Замість того, щоб просто знаходити точні слова, які ви вводите, семантичний пошук намагається розуміти ваш запит та шукати відповіді, які можуть бути пов'язані смислово. Це допомагає забезпечити більш точні та корисні результати пошуку.

Симпозіум — це конференція, на якій зустрічаються дослідники з певної галузі, щоб представити та обговорити свою роботу.

Сінгапурська заява про добросовісність в дослідженнях — це нерозпорядчий документ, розроблений в ході 2-ї Всесвітньої конференції з сумлінності в дослідженнях, що проводилася в Сінгапурі з 21 по 24 липня 2010 р, в якості глобального керівництва для відповідального проведення досліджень. Відповідно до заяви дослідження мають грунтуватись на чотирьох основних принципах: чесність у всьому, що пов’язано з дослідженнями; відкритість ходу і результатів дослідження для зовнішнього контролю; дотримання норм професійної етики та шанобливе ставлення до колег; кваліфіковане проведення дослідження в інтересах всіх тих, кого воно може зачіпати.

Службовий об’єкт права інтелектуальної власності — створений творцем, автором, винахідником, дослідником тощо ОПІВ у порядку виконання службових обов’язків відповідно до службового завдання чи трудового договору (контракту) між ним і роботодавцем з використанням ресурсів ЗВО/НУ.

Службовий об’єкт авторського права (службовий твір) — створений автором у порядку виконання службових обов’язків відповідно до службового завдання чи трудового договору (контракту) між ним і роботодавцем.

Службові завдання (доручення) — це видане працівникові завдання, яке: має безпосереднє відношення до специфіки діяльності ЗВО/НУ або діяльності роботодавця; визначається з урахуванням змісту трудового договору (контракту) та/або інших документів (посадових інструкцій, наказів, розпоряджень тощо), що визначають обсяг службових обов’язків працівника; може призвести до створення ОПІВ і розподілу майнових прав на нього згідно з умовами укладених договорів.

Сорт рослин (сорт) — це окрема група рослин (клон, лінія, гібрид першого покоління, популяція) в рамках нижчого із відомих ботанічних таксонів (рід, вид, різновидність) незалежно від того, чи задовольняє вона умови виникнення правової охорони.

Стартап — це суб’єкт, який не має статусу юридичної особи і є тимчасовою структурою, на початкових етапах свого розвитку, або суб’єкт мікро- чи малого підприємництва, діяльність якого спрямована на розроблення, створення, впровадження та реалізацію інноваційної продукції і пошук бізнес-моделі для подальшого її масштабування та розвитку. Термін «суб’єкти малого підприємництва» вживається в значенні, наведеному у Господарському кодексі України, з урахуванням того, що він охоплює суб’єктів мікропідприємництва.

Стартап-школа — це структурний підрозділ ЗВО/НУ або проєкт, що реалізується ЗВО/НУ , у рамках діяльності/реалізації якого використовуються ресурси ЗВО/НУ для проведення навчання та надання інформаційно-консультаційної підтримки здобувачам освіти та працівникам ЗВО/НУ, які бажають перетворити інноваційну ідею на стартап.

Суб’єкт права інтелектуальної власності (творець, автор, винахідник, дослідник тощо) — це працівник, здобувач освіти ЗВО/НУ або інша фізична особа, інтелектуальною, творчою діяльністю якої створено ОПІВ.

Image

Торговельна марка — це позначення, за яким товари і послуги одних осіб відрізняються від товарів і послуг інших осіб.

Трансфер технологій — це передача технології, що оформляється шляхом укладення між фізичними та/або юридичними особами двостороннього або багатостороннього договору, яким встановлюються, змінюються або припиняються майнові права та обов’язки щодо технології та/або її складових.

Image

Управління публікаціями — це процес планування публікацій задля забезпечення необхідної їх кількості в установлені терміни, відведені на  підготовку дисертацій, підбір видань, оформлення відповідно до їх вимог, контроль за публікаційними процесами. Кінцевим етапом управління публікаціями  є формування портфелю опублікованих статей, монографій, тощо  для представлення в спеціалізовану раду та подальшого просування через світові ресурси.

Учасник інноваційного процесу — це фізична та/або юридична особа, що взаємодіє з ЗВО/НУ на договірних засадах з питань комерціалізації майнових прав інтелектуальної власності на всіх її етапах.

Image

Фабрикація — це вигадування даних чи фактів, що використовуються в освітньому процесі або наукових дослідженнях.

Фальсифікація — це свідома зміна чи модифікація вже наявних даних, що стосуються освітнього процесу чи наукових досліджень.

Image

Цитата — це інформація, яка ідентифікує книгу чи статтю. Цитати в роботі мають бути надані в стандартному форматі (наприклад, MLA, APA, Chicago або CSE), залежно від дисципліни, у якій написана стаття. Зазвичай цитата на книгу містить автора, назву, місце видання, видавництво та дату публікації; цитата на статтю включає автора, назву статті, назву періодичного видання, том, сторінку (сторінки) і дату публікації.

Image

Штучний інтелект — це організована сукупність інформаційних технологій, із застосуванням якої можливо виконувати складні комплексні завдання шляхом використання системи наукових методів досліджень і алгоритмів обробки інформації, отриманої або самостійно створеної під час роботи, а також створювати та використовувати власні бази знань, моделі прийняття рішень, алгоритми роботи з інформацією та визначати способи досягнення поставлених завдань.

Image

Accepted date (дата прийняття) — це дата, коли стаття прийнята для публікації в журналі після рецензування.

APA (American Psychological Association) — це стиль цитування, який зазвичай використовується в соціальних науках для оформлення статей і посилань. Стиль цитування описаний у "Посібнику з оформлення публікацій Американської психологічної асоціації".

APC — це плата за публікацію.

Artificial Intelligence Act (AI Act) — це нормативний акт Європейського Союзу, метою якого є запровадження спільної для країн ЄС нормативно-правової бази для функціонування систем штучного інтелекту для класифікації та регулювання програм штучного інтелекту на основі їхнього потенційного ризику. Сфера дії акту охоплює всі типи штучного інтелекту.

Image

CiteScore — це показник журналу в базі даних Scopus, характеризує середню кількість цитат, отриманих кожним документом. Необхідний для оцінки рейтингу журналу в базі даних Scopus.

CLOCKSS — це міжнародний проект, спрямований на створення архіву закритого доступу для збереження "осиротілих" цифрових публікацій з усіх дисциплін у локальних репозиторіях.
CLOCKSS зосереджується на збереженні цифрових ресурсів, що перебувають під загрозою остаточної втрати через кілька типів "тригерних подій", наприклад, закриття журналу, закриття видавця, недоступність попередніх випусків або катастрофічний збій у роботі сайтів видавництв. CLOCKSS гарантує, що цифрові публікації, на які вплинули тригерні події, залишаться доступними через бібліотеку Единбурзького університету або через власний онлайн-репозитарій CLOCKSS.

COPE — це комітет з етики публікацій. Для Видавця бути членом COPE — це не лише великий престиж, але й жорсткі умови та високі обов’язки та зобов’язання дотримуватися найвищих стандартів етики публікації та застосовувати ці принципи в своїй видавничій діяльності.

Creative Commons CC BY — це міжнародна публічна ліцензія на використання об'єктів авторського права.

Crossref — це ресурс, який об'єднує видавців наукових публікацій: журналів, монографій, збірників матеріалів конференцій та ін.

Завдяки цій платформі вчені можуть знайти для себе дослідження у своїй галузі, тим самим прискорити пошук: статей, дисертацій, монографій та ін., а також скористатися функціоналом вимоги для оформлення популярних стандартів джерел. Crossref є одним з найбільших в Світі реєстраційних агентств DOI.

Image

DOI — це цифровий ідентифікатор статті, який дозволяє не губити цитування на неї, оскільки неправильне написання імені автора, назви статті або журналу часто стають цьому причиною. Журнали, які використовують DOI, зазвичай, вказують їх разом з метаданими статті та навіть вказують, як цитувати цю статтю. Цей ідентифікатор є обов’язковим атрибутом статті, не лише відповідно до вимог Міністерства освіти і науки України, що стосуються Порядку присудження наукових ступенів і присвоєння вчених звань, але й наукометричних баз даних.

Image

EPUB (Electronic Publication) — це формат електронних книг, розроблений для стандартизації представлення книг у цифровому вигляді. Формат EPUB дозволяє створювати гнучкі та адаптовані до різних пристроїв електронні книги. Офіційною організацією, що визначає стандарти для формату EPUB, є Міжнародний форум електронних книг (IDPF, International Digital Publishing Forum).

Image

Google Scholar — це безкоштовна пошукова система, яка підтримує всі матеріали, розміщені в мережі Інтернет, що відповідають формату наукової статті. Є репозиторієм, в якому розміщуються всі наукові статті, опубліковані в журналах. Додаткові критерії відбору відсутні. Наукометричні показники — індекс Хірша.
Профіль у Google Scholar — це зручний спосіб для вчених представити свої наукові публікації та підвищити рейтинг свого ВНЗ.
ПЕРЕВАГИ: 
1. Поліпшення видимості та цитованості публікацій. 
2. Моніторинг цитування. Це дозволяє вченим відстежувати, хто цитує їх публікації, і як це часто відбувається. 
3. Зручність створення списку публікацій. Це дозволяє вченим створювати список своїх публікацій, який може бути легко оновлений. 
4. Збереження досліджень в одному місці, що зручно для швидкого їх пошуку та використання.

Як додати статті до профілю на Google Scholar

Image

HUDERIA (Human Rights, Democracy, and the Rule of Law Impact Assessment) — це пілотний проект Ради Європи, що має на меті створити єдиний підхід для виявлення, аналізу, оцінки впливу систем штучного інтелекту на права людини, демократію та верховенство права. 

Image

ISBN — це унікальний номер неперіодичного видання та є обов'язковою його складовою. Формується з 13 цифр: коду країни походження, коду видавця, унікального коду видання та контрольної цифри. ISBN номер присвоюється окремо для кожного формату видання: друкований, pdf, epub. Існує Міжнародне агентство ISBN, що координує основні ідентифікатори книг в світі, які видаються регіональними агентствами.

В Україні видається Книжковою палатою України, вартість за один ISBN можна побачити на сайті Книжкової палати України.

ISSN — це унікальний номер періодичного або серійного видання та є його обов'язковою складовою. Формується з 8 цифр: коду назви видання та контрольної цифри. ISSN номер присвоюється всім видам тривалого та періодичного інформування: від газет та журналів до  сайтів та баз даних. Існує  Міжнародне агентство ISBN, що координує основні ідентифікатори періодичних видань в світі, які видаються регіональними агентствами.

В Україні видається Книжковою палатою України, вартість за один ISSN можна побачити на сайті Книжкової палати України.

Image

LOCKSS — це дослідницьке програмне забезпечення з відкритим вихідним кодом, яке забезпечує надійне однорангове цифрове збереження. 
LOCKSS є постачальником технологій і рішень для цифрового збереження загального призначення та основою портфоліо цифрових бібліотек Stanford Libraries.

Image

Open Access (OA, відкритий доступ) — це видавнича модель наукової комунікації, яка робить дослідницьку інформацію доступною для читачів безкоштовно, на відміну від традиційної моделі, у якій читачі отримують доступ до наукової інформації, сплачуючи підписку. 

Публікація вважається «open access», якщо немає фінансових, юридичних чи технічних перешкод для доступу до неї, тобто коли будь-хто може читати, завантажувати, копіювати, поширювати, друкувати, шукати інформацію або використовувати її в навчанні чи будь-яким іншим способом у рамках юридичних угод. 

Однією з найважливіших переваг відкритого доступу є те, що він збільшує видимість і повторне використання результатів академічних досліджень.

Open Infrastructure Circle (OIC) — це ініціатива Creative Commons для отримання щорічної або багаторічної підтримки від фондів, корпорацій і окремих осіб для основних операцій та ліцензійної інфраструктури.

ORCID iD — це міжнародно визнаний ідентифікаційний номер, який пов'язує дослідників з їхніми науковими результатами, унікально асоціюючи їх з публікаціями, наборами даних та програмним забезпеченням, незалежно від зміни імені, варіацій написання імені або зміни інституційної приналежності.

Image

PKP Preservation Network (PN) — це сервіс, розроблений співробітниками PKP (Public Knowledge Project) для цифрового зберігання вмісту архівів наукових журналів, сайти яких побудовані на платформі Open Journal Systems. PKP PN розміщує вміст за допомогою програми LOCKSS, яка пропонує децентралізоване та розподілене збереження. Це дає змогу зберегти журнали, які не є частиною жодної іншої служби цифрового збереження (наприклад, CLOCKSS або Portico), для довгострокового доступу.

Publons — це безкоштовний ресурс Clarivate, в якому вчений може зареєструватися та дізнатися свої показники за Web of Science. При цьому, вчені самі можуть редагувати свій профіль, на відміну від профілю в Scopus, для зміни в якому потрібно робити запити в техпідтримку. Також Publons є платформою для рецензування. Якщо Ви вкажете у себе в профілі, що бажаєте рецензувати (що є престижним для будь-якого вченого, бо це визнання його досвіду наукової діяльності), то Вам будуть надходити запити від журналів з усіх куточків світу. Дізнайтесь як зареєструватися на Publons, щоб перевірити своє цитування в Web of Science.

Image

ResearchGate — це наукова соціальна мережа, яка дозволяє вченим з різних напрямків науки ділитися своїми думками та публікаціями зі своїми колегами по всьому світові. За допомогою ResearchGate вчені знаходять партнерів для проведення сумісних дослідів та отримають більше читачів, а відповідно, і цитування для своїх робіт. Перевагою цієї мережі є можливість копіювати повні тексти кількох десятків мільйонів наукових статей, навіть, тих, які публікуються в підписних журналах (зазвичай, автори підписних статей розміщують їх в закритому доступі, але цих авторів можна попросити подивитися такі публікації, написавши їм). Як почати працювати з ResearchGate та додати в цю мережу свої публікації.

Image

ScienceDirect — це один з ресурсів Elsevier. Є однією з найбільших онлайн колекцій наукових досліджень. Ресурс стане в нагоді для пошуку літератури для Вашого дослідження. Є функція пошуку за ключовими словами з можливістю обрати тематику, тип публікації (наукова стаття, книга тощо), модель публікації (закритий чи відкритий доступ) та багато іншого.

Scopus — це міжнародна база даних, в якій розміщуються наукові публікації журналів, що пройшли відбір за критеріями БД. Scopus — інструмент для відстеження цитованості статей та індекса Хірша вченого. Для використання повного фунціоналу потрібне оформлення платної підписки, безкоштовна версія надає обмежені можливості роботи.

SEO (пошукова оптимізація) — це процес оптимізації веб-контенту таким чином, щоб його можна було легко знайти в пошукових системах. Для наукових статей важливо застосовувати SEO, щоб вони з'являлися при релевантному пошуку в таких пошукових системах, як Google або Google Scholar.

SJR (SCImago Journal Rank) — це показник журналу в базі даних Scopus, оцінює виважену кількість цитат. При цьому цитування в журналі з вузької тематики дослідження має більшу вагу, ніж в іншому журналі, з більш широкої тематики. Наприклад, якщо стаття присвячена ядерній фізиці та публікується в журналі з ядерної фізики, ваговий коефіцієнт буде вищим, ніж якщо ця ж стаття публікується в мультидисциплінарному журналі. Необхідний для оцінки рейтингу журналу в SCImago Journal Rank.

SNIP (The Source-Normalized Impact Per Paper) — це показник, який вимірює кількість цитувань, отриманих статтями в журналі, порівняно з очікуваною кількістю цитувань для даної предметної області, використовуючи дані Scopus. SNIP публікується двічі на рік і розглядає трирічний період.

STEM — це абревіатура від Science, Technology, Engineering і Mathematics.

Image

Web of Science — це міжнародна база даних, за допомогою якої здійснюється пошук наукових публікацій, які пройшли рецензування в рейтингових виданнях, що індексуються Web of Science. Для використання повного фунціоналу потрібне оформлення платної підписки, безкоштовна версія надає обмежені можливості роботи. Наукометричні показники – імпакт-фактор, індекс Хірша. 

Webometrics ranking університетів світу, створений ще в 2004 році, затвердився в світі як єдиний визнаний рейтинг, що постійно розвивається та вдосконалюється, навіть незважаючи на наявну критику.  На підтримку його життєздатності свідчить той факт, що усі дійсно найкращі університети світу знаходяться на ТОП-позиціях рейтингу.

© ClubScience, 2024
youtube
telegram